O utrpení

07.02.2014 13:03

 

Úvodem si prosím pusťte toto video, je pro nás velmi důležité:

 

 

A nyní Vám z tohoto videa vyjmu velmi důležité věty, které v tom toku mluvení možná nebyly slyšet tak zřetelně, jak by měly.

Jsou to věty, které jsou velmi důležité pro náš celý život:

 

S UTRPENÍM MUSÍME ZŮSTAT

Utrpení nám ukazuje něco, co je v našem životě důležité pochopit. Vnější problém nám ukazuje, co je naším vnitřním zraněním. Podle příběhu, který nám Bhagavan říká, muž, který měl problém s chtíčem nakonec zjistil, že jeho vnitřní problém mu vštěpil do hlavy jeho strýc, který mu v jeho dětství řekl větu o experimentální fyzice.

Je vlastně velmi vtipné, jak jedna hloupá věta může ovlivnit úplně něco jiného.

Ale zpátky k tomu, co chci napsat: Pokud cítíme utrpení, měli bychom se zastavit a ten pocit sledovat. Jakmile si dovolíte utrpení naplno prožít, utrpení samo zmizí. Samo se zahojí.

Pokud však nezmizí, sledujte toto utrpení - odkud pochází? Ze které části Vašeho těla? Sledujte ho a až se dostanete k jeho kořenu, zeptejte se ho, co Vám chce sdělit. A ono odpoví.

Utrpení bychom neměli potlačovat, žádnou negaci bychom neměli potlačovat. Důležité je také říci, že při těchto "cvičeních" by měl člověk přestat kouřit a pít. Každý život, který je ovlivněný pravidelným užíváním drogy, není radostný. Vaše utrpení může pocházet z toho, že si svou závislostí neustále ubližujete.

A ještě jedna věc k utrpení: V naší společnosti je v podstatě úplně potlačeno ukazovat své slabosti. Učí nás, abychom si ve všech těžkých chvílích zachovali svou takzvanou tvář. Svou masku. Myslíme si, že tak ukazujeme svou sílu. Svou sílu však ukážeme jedině tím, že se odhalíme. Že ukážeme svou zranitelnost. Že se nebojíme ukázat, že jsme jiní. Že milujeme všechny své tváře.

"Bojovník je o naprosté zranitelnosti" - toto je věta z filmu Pokojný bojovník, který Vás krásně obohatí, sežeňte si ho. 

 

KDYKOLIV DĚLÁTE PRÁCI, KTEROU NEMÁTE RÁDI, CHTÍČ VÁM PŘEROSTE PŘES HLAVU

Někteří lidé chodí do práce, protože si myslí, že je to nutnost. Chodí do práce, aby tam zabili 3/4 svého života.

Ale to není ničí chyba. Naučili nás to rodiče. A ani ti za to nemohou, protože je to naučili jejich rodiče. Tento "zvyk" máme už od dětství, kdy nás dali do školky, aby mohli jít do práce. Kolik znáte dětí, které pláčou, že do školky nechtějí? Ale my je převychováváme. Říkáme jim, že si zvyknou. Vezmeme jim jejich přirozenost a hodíme do kolektivu, který jim vůbec nemusí vyhovovat.

A takto to jde dál, chodíme na základní školy, kde nás učí věcem, které nedávají smysl. Ve 14 letech si musíme vybrat, co budeme v životě dělat. A tak nám doporučují, co je jako pro nás dobré. A tam jdeme.

Tím vším chci ale říct, že čím více budeme dělat věci, které nemáme rádi, tím více nás bude pohánět chtíč po penězích. Budeme chodit do práce, abychom měli peníze. Budeme říkat "No jooo, tak ale peníze jsou potřeba". A když ji mít nebudeme, budeme si myslet, že se zboří celý život. A protože budeme chtít víc a víc, tak budeme dělat přesčasy. Ale co z toho plyne?

Budeme v práci, kterou nenávidíme, budeme tam ještě dýl, než je zdrávo a budeme mít pocit, že za ten čas, co jsme tam promrhali, to potřebujeme dohnat. A tak šetříme na dovolené, kde pak stejně nemůžeme pořádně utrácet. Máme pocit, že nám život utíká rychleji, a tak chodíme s přáteli do hospod, kde si jako užíváme. Líbí se Vám tato vize?

Přestaňme mít strach, že když nebudeme pracovat pod někým, tak se náš život rozpadne. Možná ano, částečně se rozpadne, ale v pozitivním slova smyslu. Zkuste se nad touto teorií zamyslet. Dát si takového červíka do hlavy.

Klíčem k celému vyřešení je "Dělat jen to, co naší duši lahodí". To, co nás baví. Odměna přijde sama. Není důvod proč se bát.

 

MYSL NEUSTÁLE ZASAHUJE

"Mysl neustále soudí a komentuje. Proč? Mysl není nic jiného než tok myšlenek. A myšlenky neustále porovnávají. Srovnávají dnešek se včerejškem a zítřkem. Myšlenka je minulost, vzpomínka. A vzpomínka je mrtvá.  Takže smrt Vámi proudí."

"V současnosti je obrovská radost a blaženost."

"Budete milovat krále i žebráka stejně. Protože pocítíte bezpodmínečnou lásku. Bez myšlenek."